Dancers Participate in Solo Dance Schoolsport Inter-District Tournament in Secunda – Ridge Times

0

Dance Learners competed in the Solo Dance Schoolsport Inter-District Tournament at Highveld Park Secondary School on Saturday, May 21.

Rhythm and Movement Girls U/16: First place went to Unakho Mbuce, followed by second Johanna Manamela and third Chanise Vermaak.

Rhythm and Movement Girls U/14: First place went to Cherize Powell with second place Praise Hwami and third place Liyema Madywati.

Rhythm and Movement Girls U/18: First place was claimed by Diane Van Rooyen, Pabalelo Matsemela placed second and Olwethu Dhlamini placed third.

Rhythm and Movement Boys U/16: Conrad Powell took first place, followed by Fortune Makhurupetsi in second and Cisco Matchaya in third.

Rhythm and Movement Open Boys: Shaun Maloka won first place, followed by Ntokozo Simalane in second place and Aneasu Henry Cikerema in third.

Rhythm and Movement Open Girls: Danieka De Castro won her first place in this category, followed by second place Mia Hodsdon Hoare and third place Jemma Laubscher.

Street Girls U/16: Mia Hodsdon-Hoare won first place, second place went to Johanna Manamela and third place went to Unakho Mbuce.

Street Girls U/14: First place was Liyema Madywati, with Cherize Powell second and third was Praise Hwami.

Street Open Girls: Ntokozo Mathabula won first place, followed by second place Diane Van Rooye and third place Matphelo Mofoka.

Street Boys U/16: First place was Musi Mnisi with Conrad Powell second and Cisco Matchaya third.

Street Open Boys: Ntokozo Simalane came first, Shaun Maloka second and Belissing Khoza third.

Rhythm and Movement U/11 Girls: First place went to Omwabile Mafuso, with Nadlo Maseko second, followed by third place Zeldine Coetzee.

Rhythm and Movement Girls U/13: Xandely Steyn took first place, followed by second Naledi Mokena and third Atlegang Sello.

Rhythm and Movement U/7 Girls: Zinade Khulamo won first place, Mpumi Nkosi second and Larain Van Zyl third.

Rhythm and Movement Girls U/9: First was Olwethu Mazabane, followed by second place Tshiamo Mokone and third place Kirsten Van Rensburg.

U/13 Boys Pace and Movement: Yeshen Govender took first place, while Gabriel Delgado came in second and third ahead of Corne Olivier.

Rhythm and movement U/9 Boys: Waldt Van Niekerk came first, followed by second Tebogo Sombane and third Kaone Tshabane.

Street U/11 Girls: Nadlo Maseko took first place, second place went to Omwabile Mafuso and third Lianke Obermeyer.

Street U/13 Girls: First place went to Zumkhitha Moathodi, followed by second place Atlegang Sello and third place Xandely Steyn.

Street U/7 Girls: Amily Obermeyer took first place with Onalenna Tire taking second and third Zinade Khulamo.

Street U/9 Girls: First place went to Kirsten Van Rensburg, followed by second place Olwethu Mazabane and third place Tshiamo Mokone.

Street U/9 Boys: Waldt Van Niekerk took first place again, followed by second place Tebogo Sombane and third place Jan-Roux Jansen Van Vuuren.

Street U/13 Boys: Yeshen Govender came in first place with Gabriel Delgado in second and third place awarded to Champion Makofane.

Congratulations to all the dancers who took part in this tournament and qualified for the Mpumalanga team moving on to Nationals.

Madison Naidoo competed in the Solo Dance Schoolsport Inter-District Tournament at Highveld Park High School on Saturday, May 21.
Johanna Manamela will be competing in the Solo Dance Schoolsport Inter-District Tournament at Highveld Park Secondary School on Saturday, May 21.
Chanise Vermaak participated in the inter-district solo dance school sports tournament.
Ntivo Manyike participates in the inter-district solo dance school sports tournament.
Share.

Comments are closed.